Oleg Sedyšev
Oleg Sedyšev

Žertovné eseje DAREBÁCI

"Všichni mrtví, s výjimkou těch, kteří jsou naživu, a ti z nich pamatoval."Konfucius

Obsah

Eseje 6. Jevgenij

Žeňa Romašov byl v naší skupině nejstarší. V prvním ročníku mu bylo 32 let. Tehdy měl už dokončenou střední zdravotní školu v oboru rentgenologický laborant. Narodil se ve městě Kant, které leželo 20 km od Frunze (dnes Biškek), hlavního města Kyrgyzie. S Žeňou jsme se přátelili a byl pro mne něco jako otec, přesněji řečeno jako starší bratr. Studium mi šlo snadno a ochotně jsem mu při vyučování napovídal.

Žeňovi z předchozích studií nějak příliš silně uvízlo v paměti, že „kumysoterapie“, čili léčba kobylím mlékem, je „všelék“ na všechny nemoci. Ve všech předmětech a za všech okolností ji neúnavně prosazoval. Někteří vyučující reagovali taktně, jiní i dost ostře. Snažili se mu patřičným způsobem objasnit, že „kumysoterapii“ je třeba užívat opatrně, až po vyšetření pacienta, a že ji lze aplikovat pouze za určitých regionálních podmínek, čili tam, kde je kumys k mání. Nakonec všechny ironické poznámky a posměšky spolužáků pokaždé, když se o kumysoterapii zmiňoval, vedly k tomu, že Jevgenij postupně přestal tuhle metodu připomínat.

Jednou musel Jevgenij v hodině ftiziatrie odpovídat na otázku, jak léčit tuberkulózu plic. Napovídal jsem Žeňovi s čistým svědomím. Vyjmenovával jsem všechny preparáty i metodiky a on je důvěřivě opakoval učiteli. Když jsem však do výčtu zahrnul i kumysoterapii, Žeňa mlčí a nic neopakuje. Usoudil asi, že si chci z něho vystřelit. Napovídám tedy usilovněji a hlasitěji: „Ku-my-so-te-ra-pi-e!“ Žeňa stále mlčí. Učitel už to nevydrží a sám nahlas pronáší tolikrát vysmívané slovo: „Kumysoterapie! Tady Sedyšev napovídá správně!“ V ten moment to Žeňa nevydržel a vybuchl. Poprvé v životě mi slíbil, že mě po vyučování zmlátí. No a celá skupina reagovala jako obvykle – hurónským smíchem.

4 července 2011

© Copyright: Oleg Sedyšev, 2012
Copyright Registrace №21202040368

Понравилось

Не понравилось

Оценить

Эссе

Общая статистика

Положительных оценок: 0

Отрицательных оценок: 0

Всего: 0

k obsahu