Žertovné eseje DAREBÁCI
"Všichni mrtví, s výjimkou těch, kteří jsou naživu, a ti z nich pamatoval."Konfucius
Obsah
- Slovo autora
- Copyright Registrace
DAREBÁCI
Eseje 1. Jak jsem se stal studentem
Eseje 2. Minikolej
Eseje 3. Arkaša
Eseje 4. Dito
Eseje 5. Vagram
Eseje 6. Jevgenij
Eseje 7. Sláva Sizikov
Eseje 8. Báťa
Eseje 9. Tolik a Vagram
Eseje 10. Ilgam a Otari
Eseje 11. Péťa Kozlov a píšťalka
Eseje 12. Golubjov a Sáša Plochich
Eseje 13. Serjoža Ščerbinin
Eseje 14. Zkouška z praktické chirurg...
Eseje 15. Striptýz Lídy Syrkaševové
Eseje 16. Svět je malý
Eseje 17. Pseudosvatba
Eseje 18. Jak jsem dělal vedoucího odb...
Eseje 19. Anatomie
Eseje 20. Skupina č. 118
Eseje 21. RW
Eseje 22. Bratři Romašovovi
Eseje 23. Farmakologie
Eseje 24. Sambo
Eseje 25. Dimka vinařem
Eseje 26. Pivovar
Eseje 27. Delikátnost
Eseje 28. Vojenská příprava
Eseje 29. Festival
Eseje 30. Příliš hr do manželství
Eseje 31. Pivo na přednáškách
Eseje 32. Zkoušky
Eseje 33. Šídlo v pytli neutajíš
Eseje 34. Nešťastná událost
Eseje 35. Vendeta
Eseje 36. Lekce na celý život
Eseje 38. Snubní prsten
Eseje 40. Jak různí byli ti všichni
Eseje 41. Výrobek č. 2
Eseje 42. Kytara
Eseje 43. Lékař, který se minul povol...
Eseje 44. Ať žije sport!
Eseje 45. Canalis nasolacrimalis
Eseje 46. Komsomol
Eseje 47. Unus – jednička
Eseje 48. Foto – Graf
Eseje 49. Tři tablety aminazinu
Eseje 50. "Polární záře"
Eseje 51. Podařená kvítka
Eseje 52. Bratr – 2
Eseje 54. Aspekty osobnosti
Eseje 56. Ďábelský úšklebek
Eseje 57. Jednadvacet žbluňků
Eseje 58. Trojčata
Eseje 59. Plov na Issyk – Kulu
Eseje 60. Spekulace! Je to byznys, nebo...
Eseje 61. Hořký cukr
Eseje 63. Krupicová kaše
Eseje 64. Pocit hrdosti
Eseje 65. Byla to vůbec láska?
Eseje 67. Lístek č. 13
Eseje 68. Když chybí smysl pro dobrodr...
Eseje 69. Portréty
Eseje 70. Exkurze
Eseje 71. Zimní zkouškové období
Eseje 72. Stierlitz může odpočívat
Eseje 73. Dýchejte ústy, prosím
Eseje 74. Hitler kaputt!
Eseje 75. Druhák
Eseje 76. Za chyby se platí
Eseje 77. Tři písmena
Eseje 78. Kníže z Imeretie
Eseje 79. Jeden seje, druzí sklízejí
Eseje 80. Pud soli
Eseje 81. Šprýmař
Eseje 82. Vzhůru na barikády!
Eseje 83. „Gorko! Gorko!“
Eseje 84. Zbabělci
Eseje 85. Zázrak!
Eseje 86. Myš! ...ve vlasech? Jak origi...
Eseje 87. Rozený porodník
Eseje 88. Mezinárodní den dětí
Eseje 91. Tumáš granát, fašisto!
Eseje 96. POPA
Eseje 97. Ty jsi ale hazardér, Paramoš...
Eseje 99. Věčně hladoví
Eseje 100. Darebáci
Po ukončení institutu
Eseje 37. Bílé chryzantémy
Eseje 53. Trojí dík
Eseje 55. Jsme jedenáctí! No a co?
Eseje 62. Fajnzilbergův omyl
Eseje 90. Ještě to není to pravé
Eseje 92. Záchrana tonoucích je v ruk...
Eseje 93. Lidé, buďte šťastní
Eseje 94. Balzám na srdce
Eseje 98. Óda na plov
Besedy v kuchyni
Eseje 39. Cihlou do hlavy
Eseje 89. Gurjevská kaše neboli besedy...
Za horizontem
Eseje 66. Paříž, Paříž...
Eseje 95. Milán – město blahobytné
Eseje 100. Darebáci
Můžete mi prosím vysvětlit, co nás studenty šestého ročníku ponouklo k avantýře s kriminálním nádechem? Stalo se to tak. Byl podzim, začátek šestého ročníku. Nebyl to jen tak obyčejný podzim, ale babí léto. A nás, šesťáky, vyslali do kolchozu sbírat brambory, které vyoral kombajn. Nejdřív jsme se chtěli vzbouřit. „Kdo to jaktěživ viděl, aby šestý ročník poslali na brambory?“ Naštěstí byli v naší skupině i tací, kteří uvažovali střízlivě. Byla to Olja Pticinová a Žeňa Romašov. Já samozřejmě chápu, že co se týče Olji Pticinové, nikdo se tomu asi nebude divit, ale Žeňa Romašov může v tomto případě vzbudit určité pochybnosti. Tak mi tedy dovolte, abych vás ujistil, že to býval Žeňa, kdo dokázal lámat hroty v ostrých situacích a uměl se vyvarovat zbytečných hloupostí. Měl také schopnost přesvědčit ostatní a nedělat zbytečné hlouposti. Vzbuzoval respekt a my jsme ho poslouchali. A tak nám tehdy Olja a Žeňa navrhli, abychom neprotestovali a využili ten den jako příležitost k pikniku. Připravili jsme tedy zásoby všeho možného.



Zatímco nám to Olga povídala, Žeňka si nás podezřívavě prohlížel. Měl k tomu důvod. Všichni jsme vypadali náramně spokojeně a oči se nám vášnivě leskly. Vždyť jsme se už připravovali na beraní zápasy, a dokonce už už jsme začali uzavírat sázky. Jako platidlo jsme zvolili „hlt“ z lahve, kterou jsme se rozhodli odebrat tomu, kdo prohraje, a obdarovat jí vítěze. Aby se na nás Žeňa nezlobil, dali jsme mu možnost, aby nás dohnal a dal si hned několik hltů najednou. V ten moment vznikl konflikt, protože podnapilý Jura Sologub navrhl Žeňovi, aby vypil dvakrát víc, než měl. To se ovšem nemělo stát. Všichni se do Jury pustili a hrozili, že mu odeberou právo na další hlty. Nakonec Žeňu připravili o Jurův „přídavek“, ale on byl i beztak spokojený, protože si už stačil pěkně přihnout. Olja nám také nedala košem se slovy: „Zbude na vás míň“ Začali jsme Olje a Žeňovi jeden přes druhého vypravovat o beranech i o sázkách a o tom, kdo se s kým vsadil. Žeňa vzplanul. Dychtil po zápasech a zajímal se o to, jak jsme ty berany dráždili. A když jsme mu řekli, že on sám je beran, protože jsme mu vyprávěli, že se teprv rozhodujeme, jak je máme rozběsnit, rozzuřil se sám a vyhrožoval, že nám vlastnoručně rohy urazí, jestli mu budeme nadávat do beranů. Samozřejmě jsme tedy slíbili, že mu dáme pokoj a Žeňka se začal činit. Napadlo ho, že bychom mohli beranům namazat pod ocas terpentýn. „Budete koukat, jak je to rozvášní!“ Těmi slovy Žeňa zakončil debatu a odešel do nemocniční konírny. Chytře totiž předpokládal, že kde jsou povozy, musí být i terpentýn. Berani se zatím klidně pásli a prakticky si nás nevšímali. Vůbec netušili, jaké mraky se nad nimi stahují. Když v tom přijel UAZik, vůz s korbou, z místního hospodářství a kdyby v kabině neseděl sám vedoucí, tak by měli milí berani namazáno terpentýnem na onom místě. Chudák Žeňa téměř plakal nad takovou podlostí. Vždyť mu zhatili jeho plán. Ten plán byl vskutku podařený. Na tom jsme se všichni dodatečně shodli, když jsme seděli na mlékařských konvích v UAZiku. Nejeli jsme daleko a asi v jedenáct jsme s bravurou dorazili na bramborové pole.



Holky prostřely noviny namísto stolu a začaly na ně pokládat uvařená vejce, čerstvé, jemně solené okurky, rajčátka, nasolený bůček, doktorský salám, lahůdkový salám, mléčný salám a někdo dokonce přinesl i šišku uzeného moskevského salámu. Nakrájeli jsme ji na tak tenká kolečka, že by se přes ně dalo číst, co píšou v novinách. Zato se dostalo na všechny, i na darebáka vedoucího. Jen si to představte! Klidně se k nám přidal! Ale dali jsme mu co proto. Naštěstí přinesl kromě třílitrovky lihu ještě tři vařené slepice. Svorně jsme se shodli na tom, že je čmajznul v nemocniční kuchyni, ale to nám bylo jedno a v klidu jsme je snědli. Ani si neumíte představit, jak to všechno báječně chutnalo! Jak byly šťavnaté a křupavé ty okurky a jak sympatické byly ty umouněné tváře kamarádů, kteří seděli proti sobě. S nevídanou chutí jsme všichni jedli brambory, které jsme se Sašou upekli. Nejdříve je očistili, a potom k nim přikusovali bůček, cibuli a solené okurky. Byl to hotový kulinářský pel mel, ale neobyčejně chutný. Bylo kouzelné, jak pečlivě jsme dělili kýmsi přinesený uzený salám. A jak jsme panečku pronášeli přípitky! Pak také všichni pořádně nadávali Jurovi Solgubovi, když se mu v ruce složil rozkládací umělohmotný pohárek, kterých tehdy bylo v obchodech plno. Jura měl ten den smůlu a málem dostal nakládačku podruhé. Žeňku totiž dost svrběla ruka a už už chtěl dát Jurovi pohlavek za rozlitý alkohol. Darebáka vedoucího všichni vzali na milost, protože se ukázal jako prima chlap. S elegancí se dvořil mladým studentkám a vyprávěl legrační vtipy. Předvedl se jako hotová studnice anekdot. Dá se říct, že jsme ani nepozorovali, že se oběd protáhl do čtyř hodin. A když jsme končili, protože jsme už neměli nic, co by mohlo kolovat a všechno jídlo bylo snědeno, ukázalo se, že víc než polovina pracantů odjela do města.


Především ale nikoho z nás ani nenapadlo, že ty slepice jsou cizí, a pokud nás někdo chytí, budou z toho nepříjemnosti. A rozsah těch nepříjemností může být nedozírný. Říkám to poctivě jako u zpovědi, že něco takového nám ani na rozum nepřišlo. Přemýšleli jsme hlavně o tom, jak ty slepice chytit. Nakonec jsme to udělali a zakroutili jsme jim krkem. Naštěstí nás nikdo neviděl a neusvědčil z krádeže. Trochu jsme se tím dobrodružstvím rozptýlili a trochu neočekávaně jsme se objevili na silnici. Prakticky okamžitě u nás přibrzdil GAZik, který nás dopravil do města. No, a když nás vyhodil u vlakového nádraží, Žeňa nás neplánovaně pozval na návštěvu. Ne však k sobě, nýbrž ke své známé. Ta Světlana se později stala jeho ženou, ale tenkrát nám ji představil jako svou známou. Nejspíš jsem tehdy jako jediný věděl, že Světlana znamená pro Žeňu něco víc. Žeňa vychválil její kuchařské umění a slíbil nám, že se budeme olizovat až za ušima. Jeli jsme tedy s celou bandou až na kolej pedagogického institutu, kde Světa bydlela. Chudák Světlana! Měli byste vidět její užaslý výraz, když otevřela dveře svého pokoje a dovnitř se vevalila celá naše kumpanie v čele s Jevgenijem. Žeňa projevoval starostlivost a zajímal se, jak bychom si přáli ty slepice připravit, jestli upéct, nebo uvařit. Ale všichni už byli unavení, a tak se dohodli, že bude jen kuřecí bujón. Musím podotknout, že polévka byla velmi silná, protože jsme uvařili hned dvě slepice najednou. Ale všechno už probíhalo bez té správné náruživosti i chuti. Jen jsme společně pojedli a rozešli se do svých domovů. Tak skončil den nabitý příhodami a dobrodružstvím.

1 únor 2012
© Copyright: Oleg Sedyšev, 2012
Copyright Registrace №21202091726
k obsahu ↑