Žertovné eseje DAREBÁCI
"Všichni mrtví, s výjimkou těch, kteří jsou naživu, a ti z nich pamatoval."Konfucius
Obsah
- Slovo autora
- Copyright Registrace
DAREBÁCI
Eseje 1. Jak jsem se stal studentem
Eseje 2. Minikolej
Eseje 3. Arkaša
Eseje 4. Dito
Eseje 5. Vagram
Eseje 6. Jevgenij
Eseje 7. Sláva Sizikov
Eseje 8. Báťa
Eseje 9. Tolik a Vagram
Eseje 10. Ilgam a Otari
Eseje 11. Péťa Kozlov a píšťalka
Eseje 12. Golubjov a Sáša Plochich
Eseje 13. Serjoža Ščerbinin
Eseje 14. Zkouška z praktické chirurg...
Eseje 15. Striptýz Lídy Syrkaševové
Eseje 16. Svět je malý
Eseje 17. Pseudosvatba
Eseje 18. Jak jsem dělal vedoucího odb...
Eseje 19. Anatomie
Eseje 20. Skupina č. 118
Eseje 21. RW
Eseje 22. Bratři Romašovovi
Eseje 23. Farmakologie
Eseje 24. Sambo
Eseje 25. Dimka vinařem
Eseje 26. Pivovar
Eseje 27. Delikátnost
Eseje 28. Vojenská příprava
Eseje 29. Festival
Eseje 30. Příliš hr do manželství
Eseje 31. Pivo na přednáškách
Eseje 32. Zkoušky
Eseje 33. Šídlo v pytli neutajíš
Eseje 34. Nešťastná událost
Eseje 35. Vendeta
Eseje 36. Lekce na celý život
Eseje 38. Snubní prsten
Eseje 40. Jak různí byli ti všichni
Eseje 41. Výrobek č. 2
Eseje 42. Kytara
Eseje 43. Lékař, který se minul povol...
Eseje 44. Ať žije sport!
Eseje 45. Canalis nasolacrimalis
Eseje 46. Komsomol
Eseje 47. Unus – jednička
Eseje 48. Foto – Graf
Eseje 49. Tři tablety aminazinu
Eseje 50. "Polární záře"
Eseje 51. Podařená kvítka
Eseje 52. Bratr – 2
Eseje 54. Aspekty osobnosti
Eseje 56. Ďábelský úšklebek
Eseje 57. Jednadvacet žbluňků
Eseje 58. Trojčata
Eseje 59. Plov na Issyk – Kulu
Eseje 60. Spekulace! Je to byznys, nebo...
Eseje 61. Hořký cukr
Eseje 63. Krupicová kaše
Eseje 64. Pocit hrdosti
Eseje 65. Byla to vůbec láska?
Eseje 67. Lístek č. 13
Eseje 68. Když chybí smysl pro dobrodr...
Eseje 69. Portréty
Eseje 70. Exkurze
Eseje 71. Zimní zkouškové období
Eseje 72. Stierlitz může odpočívat
Eseje 73. Dýchejte ústy, prosím
Eseje 74. Hitler kaputt!
Eseje 75. Druhák
Eseje 76. Za chyby se platí
Eseje 77. Tři písmena
Eseje 78. Kníže z Imeretie
Eseje 79. Jeden seje, druzí sklízejí
Eseje 80. Pud soli
Eseje 81. Šprýmař
Eseje 82. Vzhůru na barikády!
Eseje 83. „Gorko! Gorko!“
Eseje 84. Zbabělci
Eseje 85. Zázrak!
Eseje 86. Myš! ...ve vlasech? Jak origi...
Eseje 87. Rozený porodník
Eseje 88. Mezinárodní den dětí
Eseje 91. Tumáš granát, fašisto!
Eseje 96. POPA
Eseje 97. Ty jsi ale hazardér, Paramoš...
Eseje 99. Věčně hladoví
Eseje 100. Darebáci
Po ukončení institutu
Eseje 37. Bílé chryzantémy
Eseje 53. Trojí dík
Eseje 55. Jsme jedenáctí! No a co?
Eseje 62. Fajnzilbergův omyl
Eseje 90. Ještě to není to pravé
Eseje 92. Záchrana tonoucích je v ruk...
Eseje 93. Lidé, buďte šťastní
Eseje 94. Balzám na srdce
Eseje 98. Óda na plov
Besedy v kuchyni
Eseje 39. Cihlou do hlavy
Eseje 89. Gurjevská kaše neboli besedy...
Za horizontem
Eseje 66. Paříž, Paříž...
Eseje 95. Milán – město blahobytné
Eseje 55. Jsme jedenáctí! No a co?

Mně se to slovní spojení zalíbilo tak, že jsem z něj utvořil nadpis eseje. Ukázalo se, že je to už padesátý pátý esej v pořadí. K dnešnímu dni už je v návštěvní knize sto padesát pět ohlasů. Uklidněte se, nebudu vám vtloukat do hlavy statistiku. Jsou to prostě jen dvě výchozí čísla, která nám umožňují říct, proč, jak a kvůli čemu jsem s tím začal a proč v tom pokračuju.


Druhá otázka - „jak?“ – bude obtížnější. Pokud mám být upřímný, tak o tom, jakou formou mám vyprávět své vzpomínky, jsem nijak nepřemýšlel. Vždyť já neměl ani ponětí, kolik takových vzpomínek bude. Jediné, co jsem si pro sebe stanovil hned na úplném začátku, bylo to, že mé vzpomínky budou ve své podstatě laskavé. A pokud mi to půjde, mohou být i lehce ironické. Ale ne, co to říkám? Ironie předpokládá skrytý smysl a já mezi řádky žádný skrytý smysl nevkládám. Přesněji bych to mohl vyjádřit asi takto: Přál jsem si, aby mé vzpomínky byly lehce humorné, nebo jednodušeji řečeno byly o samých veselých věcech.
Když jsem napsal prvních pět nebo deset vzpomínek, rozeslal jsem svým přátelům upozornění, že si je mohou přečíst na mých stránkách www.syedyshev.com. Poprosil jsem je také, aby napsali své ohlasy. Ty ohlasy mě zasáhly. Všechny byly velmi dobrosrdečné, a pokud byla nějaká kritika, tak se týkala jenom špatné korektury. Navíc jsem dostával návrhy, o čem bych ještě mohl napsat. Kdyby tak moji čtenáři věděli, že jsem vůbec žádnou korekturu nedělal... Z ohlasů jsem ale pochopil, že jsem na dobré cestě a že má cenu, se zamyslet, jak mám co dělat a jakou formu tomu propůjčit. Nejsem žádný literát a tohle je můj první literární pokus. Dnes nám naštěstí může na jakoukoliv otázku odpovědět internet. A tak jsem se po něm pobrouzdal a pochopil jsem, že píšu eseje. Nu, a samo slovo esej mi padlo do oka. Aniž bych se nějak zvlášť zamýšlel, přejmenoval jsem „Studentské historky“ na „Eseje o žertovných věcech“.


04. 07. 2011 Světlana Titovová
Přečetla jsem to s velkou chutí a co je hlavní, všechno jsem si to živě představovala. Smála jsem se z celého srdce. Už dávno mi nebylo tak veselo. Píšeš velmi spisovně. Nechápu, proč Ti dali u přijímacích zkoušek trojku ze slohové práce. Doufám, že se brzy objeví pokračování tvých povídek. Zmocnila se mě celá řada pozitivních emocí. Netrpělivě čekám na pokračování!
04. 07. 2011 Viktor Kuzbasov
Poslechni, přečetl jsem si to skutečně s chutí. Jako bych se znovu vrátil do studentských let. Piš dál, prosím tě!
07. 07. 2011 Anton Nikolajevič Kazancev
Olegu Petroviči, takové skvělé a veselé historky! Čtu je s radostí a směju se při tom. Je jasné, že musíte prostě napsat knihu! Jsem nadšený!
10. 07. 2011 Ljubov Načevová (Rešetnikovová)
Velmi zajímavé! Jsi pašák, měl jsi skvělý nápad!
23. 07. 2011 Naděžda Svěčnikovová
Přečetla jsem všechno a můj zájem ještě vzrostl. Piš dál! Je pro mne zajímavé, že si pamatuješ na dívčí kvarteto „NASNANE“. Byly jsme populární od prvního do čtvrtého ročníku. Tehdy byly studentské festivaly a mívaly jsme vyprodáno. Jmenovaly jsme se Nataša, Světa, Naďa, Nelja...
28. 07. 2011 Larisa Kameněckaja
Buďte zdráv, Olegu, upřímně Vám závidím! Udržet v paměti tolik událostí, tak živě a jasně o nich vyprávět, tak vřele vytvořit obrazy kdysi tak mladých kamarádů... U všech vašich čtenářů bezpochyby ožívají vzpomínky a cítí se alespoň o čtyřicet let mladší. Je skvělé, že jste to všechno oživil. Vybavují se mi školní pavilony i učitelé i autobus č. 8... Na Jagunovce bydlela Vaše babička a já jsem tam žila s rodiči. Končili jsme lékařskou fakultu v roce 1973, tedy hned po vás. Valera Kafejev, L. Syrkašovová a D. Mcheidze, na které vzpomínáte, dokončovali 6. Ročník společně s námi. Jste určitě silný člověk, když jste se po aortokoronárním by – passu tak rychle vrátil do aktivního života. Vím moc dobře, o jakou operaci se jedná. S potěšením budu číst Vaše další vzpomínky, i když už třeba nebudou ze studentského života.
02. 08. 2011 Alexandr Slatvickij
S velkou chutí jsem si za včerejší večer přečetl Vaše „Studentské paměti“. Je to skvělé! Vrátil jsem se do Kemerova začátkem sedmdesátých let, i když to, co popisujete, se vztahuje spíš ke konci let šedesátých (je to poznat z kontextu historek). Známá jména, podobné situace, kouzlo a nezapomenutelnost našich mladých let s jejich radostmi i strastmi, nálezy i ztrátami. Anatolij Muchordov byl ve třetím ročníku naším vedoucím na bramborové brigádě v sovchoze Jelykajcvo. Zažili jsme tam také nějaké příhody. Jeho mladší bratr Ljoša byl můj spolužák. Larisa Markinová byla moje manželka. Jak je ten život zajímavě propletený. Hotový Brownův pohyb, který nemá nic společného, ani s logikou, ani s nějakým řízením. Přeji Vám pevné zdraví a hodně úspěchů. Objímám Vás!
Se srdečným pozdravem Váš Alexandr Slatvickij 05. 08. 2011 Boris Gorban
Dobrý večer, Olegu. Přečetl jsem všechny Vaše opusy... Je to krásné. Na studentská léta se prostě nedá zapomenout. Kde ještě někdy člověk potká takového unikátního docenta, jakým byl Goljubov, a jeho hegelovský pohled na svět...? Historka s karafou na zkoušce už patří mezi studentskou klasikou a určitě se nejednou opakovala. Neopakovatelná je pouze historka s autobusem č. 8, ve kterém jsem se v těch samých dobách nejednou kodrcal, když jsem si jezdil přivydělávat na středisko do Jagunovky. Žádného „poradce pro týl“ s velkými taškami jsem tam bohužel nepotkal... Krátce řečeno, bez humoru život nestojí za nic... Někdy se mě dokonce zmocňovala hrdost na náš KGMJ. Kolik znamenitých lidí a odborníků se odtud rozletělo do života. Udělal jste mi radost. Pište a buďte zdráv!
11. 08. 2011 Alexej Krasnov
„Olegu, děkuji za balzám, který léčí duši!“
19. 08. 2011 Jakov Kirš
Vážený Olegu, všechno bylo krásné a zajímavé. Četl jsem jak očarovaný nějakým fantastickým románem. Nemohl jsem jak se od toho odtrhnout, i když byly tři ráno a nad Berlínem začalo svítat. Zejména epizoda s jídelnou! Všechno bylo tak skutečné a výstižně popsané, až jsem si to úplně představoval. Proč jenom jsme byli v mládí pořád tak hladoví? Pozoruju blahobytný život studentů na západě, a to se vůbec nedá srovnat. Úprava povídek je prostě báječná a design je skvělý. Díky Olegu!
27. 08. 2011 Sergej Vladimirovič Černo
Buďte zdráv, Olegu Petroviči. Píše Vám Sergej Vladimirovič Černo – vedoucí CNJT Kemerovské lékařské akademie (absolvent 1997). Pracoval jsem asi deset let v nakladatelství Kem GMA, a když jsem předal práci profesionálce (Xenii Michjlovně Anosovové), přijal jsem tam neoficiální vedení organizačních záležitostí. V Kem GMA už dávno existuje tradice pravidelně vydávat v té či oné podobě vzpomínky (díla našich absolventů), spolupracovníků a další materiály, týkající se historie školy. Když jsem si přečetl „Eseje“, mohu Vás ujistit, že Vaše postřehy zaujmou důstojné místo v kronice Alma mater. Měl jsem tu smělost, že jsem umístil na stránkách lékařské fakulty malý odkaz na úplný text „Žertovných esejí“, a také jsem poslal dopis redaktorovi časopisu „Medik Kuzbassu“ Olze Petrovně Tarasovové.

04. 09. 2011 Oleg Sanin
Olegu, byl jsem na tvých stránkách!
Přijmi mou poklonu a hluboký dík za to, co děláš. Přečetl jsem velmi malou část, ale i ta mi stačila, abych se octnul tam... V těch dobách! Jako před očima jsem měl Gruzína na lyžích a na bruslích a taky ukazovátko v otvoru lebečním.
Jsem velmi rád, že eseje nečtou jenom moji spolužáci, kteří pochopitelně znají všechny hlavní aktéry i samotné situace, o kterých píšu, ale také absolventi jiných ročníků. Anton Kazancev je ve svých dvaceti letech ještě student dnes už Kemerovské státní lékařské akademie. Těší mě také, že eseje vyvolávají u čtenářů spoustu příjemných asociací. Představil jsem vám pouze každý desátý ohlas ze sto patnácti, které jsem k dnešnímu dni obdržel. S plným přesvědčením jsem si udělal vlastní závěr: Moje eseje se čtenářům líbí. A pokud lze brát v úvahu statistiku zhlédnutí mých webových stránek, a zejména stránky, kde jsou „Žertovné eseje“, tak je vidět, že jenom za srpen je navštívilo více než dva a půl tisíce lidí. A jakou mají reklamu?
Dnes mohu směle odpovědět i na třetí otázku: „Proč to dělám?“ Já píšu eseje na motivy studentských vzpomínek proto, aby se lidem žilo lehčeji, aby lehčeji zvládali obtíže a aby si uchovaly vzpomínky. Jeden za čtenářů mě nazval historiografem absolventů z roku 1972. Nejsem proti, ale chápu, že píšu historii jen pouhého segmentu toho života. Píšu ale s potěšením! Dělám to pro jedenáctý ročník absolventů! Pro všechny!

4 září 2011
© Copyright: Oleg Sedyšev, 2012
Copyright Registrace №21202060440
k obsahu ↑