Žertovné eseje DAREBÁCI
"Všichni mrtví, s výjimkou těch, kteří jsou naživu, a ti z nich pamatoval."Konfucius
Obsah
- Slovo autora
- Copyright Registrace
DAREBÁCI
Eseje 1. Jak jsem se stal studentem
Eseje 2. Minikolej
Eseje 3. Arkaša
Eseje 4. Dito
Eseje 5. Vagram
Eseje 6. Jevgenij
Eseje 7. Sláva Sizikov
Eseje 8. Báťa
Eseje 9. Tolik a Vagram
Eseje 10. Ilgam a Otari
Eseje 11. Péťa Kozlov a píšťalka
Eseje 12. Golubjov a Sáša Plochich
Eseje 13. Serjoža Ščerbinin
Eseje 14. Zkouška z praktické chirurg...
Eseje 15. Striptýz Lídy Syrkaševové
Eseje 16. Svět je malý
Eseje 17. Pseudosvatba
Eseje 18. Jak jsem dělal vedoucího odb...
Eseje 19. Anatomie
Eseje 20. Skupina č. 118
Eseje 21. RW
Eseje 22. Bratři Romašovovi
Eseje 23. Farmakologie
Eseje 24. Sambo
Eseje 25. Dimka vinařem
Eseje 26. Pivovar
Eseje 27. Delikátnost
Eseje 28. Vojenská příprava
Eseje 29. Festival
Eseje 30. Příliš hr do manželství
Eseje 31. Pivo na přednáškách
Eseje 32. Zkoušky
Eseje 33. Šídlo v pytli neutajíš
Eseje 34. Nešťastná událost
Eseje 35. Vendeta
Eseje 36. Lekce na celý život
Eseje 38. Snubní prsten
Eseje 40. Jak různí byli ti všichni
Eseje 41. Výrobek č. 2
Eseje 42. Kytara
Eseje 43. Lékař, který se minul povol...
Eseje 44. Ať žije sport!
Eseje 45. Canalis nasolacrimalis
Eseje 46. Komsomol
Eseje 47. Unus – jednička
Eseje 48. Foto – Graf
Eseje 49. Tři tablety aminazinu
Eseje 50. "Polární záře"
Eseje 51. Podařená kvítka
Eseje 52. Bratr – 2
Eseje 54. Aspekty osobnosti
Eseje 56. Ďábelský úšklebek
Eseje 57. Jednadvacet žbluňků
Eseje 58. Trojčata
Eseje 59. Plov na Issyk – Kulu
Eseje 60. Spekulace! Je to byznys, nebo...
Eseje 61. Hořký cukr
Eseje 63. Krupicová kaše
Eseje 64. Pocit hrdosti
Eseje 65. Byla to vůbec láska?
Eseje 67. Lístek č. 13
Eseje 68. Když chybí smysl pro dobrodr...
Eseje 69. Portréty
Eseje 70. Exkurze
Eseje 71. Zimní zkouškové období
Eseje 72. Stierlitz může odpočívat
Eseje 73. Dýchejte ústy, prosím
Eseje 74. Hitler kaputt!
Eseje 75. Druhák
Eseje 76. Za chyby se platí
Eseje 77. Tři písmena
Eseje 78. Kníže z Imeretie
Eseje 79. Jeden seje, druzí sklízejí
Eseje 80. Pud soli
Eseje 81. Šprýmař
Eseje 82. Vzhůru na barikády!
Eseje 83. „Gorko! Gorko!“
Eseje 84. Zbabělci
Eseje 85. Zázrak!
Eseje 86. Myš! ...ve vlasech? Jak origi...
Eseje 87. Rozený porodník
Eseje 88. Mezinárodní den dětí
Eseje 91. Tumáš granát, fašisto!
Eseje 96. POPA
Eseje 97. Ty jsi ale hazardér, Paramoš...
Eseje 99. Věčně hladoví
Eseje 100. Darebáci
Po ukončení institutu
Eseje 37. Bílé chryzantémy
Eseje 53. Trojí dík
Eseje 55. Jsme jedenáctí! No a co?
Eseje 62. Fajnzilbergův omyl
Eseje 90. Ještě to není to pravé
Eseje 92. Záchrana tonoucích je v ruk...
Eseje 93. Lidé, buďte šťastní
Eseje 94. Balzám na srdce
Eseje 98. Óda na plov
Besedy v kuchyni
Eseje 39. Cihlou do hlavy
Eseje 89. Gurjevská kaše neboli besedy...
Za horizontem
Eseje 66. Paříž, Paříž...
Eseje 95. Milán – město blahobytné
Eseje 26. Pivovar
To, jak těžce dobývá pracující lid svůj vezdejší chléb, jsem zjistil ještě před začátkem studia v prvním ročníku institutu. Ale nejprve hezky popořadě.Už jsem psal, že jsem byl ještě s několika podobnými šťastlivci přijat na medicínu v předstihu. Tenkrát nás k sobě pozval prorektor I. V. Kopytin, aby nám ten dobrý skutek oznámil. Nevzpomínám si na všechny, kteří tenkrát byli v jeho pracovně, ale přece jen mi někteří uvízli v paměti. Jeden z nich byl vysoký, statný, mladý muž s upřímnou laskavou tváří. Byl ukázněný a klidný. Seznámili jsme se až později. Jmenoval se Anatolij Lopatin. Ten druhý byl štíhlý, vysoký, černovlasý hezoun a na první pohled bylo zřejmé, že pochází z Kavkazu. Dá se říct, že byl až hubený. Měl menší obličej a vněm výrazné a veliké černé oči. Jeho nos připomínal jatagan tureckého janičáře. Ilgam Riza Ogly Gasanov byl nejenom pouhý krasavec, ale velmi přitažlivý mladý muž.

Ani já, ani Ilgam jsme netušili, co máme dělat a jak. Nikdy jsem nic nestavěl a Ilgam jakbysmet. Nebudu vás unavovat podrobnostmi, jen vám řeknu, že práci jsme dokončili v termínu. O kvalitě naší zedničiny a pokrývačských pokusů si můžete udělat představu sami, když vám prozradím, že střecha ještě týž rok nevydržela nápor prvního sněhu! Tehdy na nás přilítli učitelé z vojenské katedry a řvali, že jsme měli velké štěstí, že ve chvíli, kdy se střecha provalila, tam auto plukovníka Fedotova naštěstí nestálo! To bychom to asi pěkně slízli. Co tak asi čekali tihle taktikové a stratégové při lékařské fakultě, když poručili sedmnáctiletým klukům (mně tehdy bylo sedmnáct a Ilgamovi jednadvacet) postavit střechu nad garáží samotného náčelníka vojenské katedry? Vem je čert, ty zelené hlavy. S odstupem času vidíme, že v celé naší zemi to probíhalo podobně a vládl obdobný nepořádek.

Tak jsme tedy příští ráno nastoupili do pivovaru, který se nacházel na nábřeží v Kirovské čtvrti. Vyzvedli nás u vrátnice a dovezli do skladu. Úkol byl následující: přemístit pod střechu vagón, přesněji řečeno dvacet tun kubánského cukru, který z nádraží do pivovaru přiveze na čtyři otočky náklaďák. Takže jsme měli vyložit auto, a pytle s cukrem složit pod střechu skladu. Každý desátý jsme museli zvážit. Kubánský cukr přivezli v dost nestandardních pytlích – od osmdesáti do sto dvaceti kilogramů. Jak se asi určovala průměrná váha pytle? Na rozdíl od stavby na vojenské katedře jsme tady měli svého vedoucího skladníka. Kulhal a byl napůl opilý, protože nepřetržitě nasával kalné nezralé pivo. Naštěstí ale věděl co a jak. Ilgama poslal nahoru na náklaďák, aby naklápěl pytle a nakládal je klukům na ramena. Mě poslal do skladu. Měl jsem za úkol rovnat pytle a stavět je podél stěny. Tuhle práci jsme s Ilgamem zvládali.

Když jsme vyložili druhé auto s cukrem, chtěl jsem se vytáhnout a sám přenést aspoň jeden pytel do skladu. Všichni mě od toho zrazovali. Byl jsem pro ně jen „muší váha“. Kluci i skladník říkali, že je to těžké a že je potřeba vědět, jak pytel chytit a jak ho nést. Já jsem však paličatě trval na svém. Ilgam mi vybral jeden menší pytel a velmi pečlivě mi ho položil na ramena. Vyprávěl mi potom, že jsem stál na místě s pytlem na zádech a zlehka jsem se kýval. Problém byl v tom, že jsem nemohl vůbec pohnout ani jednou nohou. V ten moment, kdy jsem se pokusil udělat krok, jsem upadl, a pytel přistál hned vedle mě a rupnul! Půlka cukru se vysypala. Tak jsem dostal od skladníka košťátko a kýbl. Dal všem pauzu a já zametl dvůr a odnášel cukr do zvláštní bedny ve skladu.

Zrovna přijelo poslední auto s cukrem. Už jsme byli slušně unavení, ale práce bylo ještě tak na hodinu, rozhodně ne méně. Ani nevím proč, ale zas jsem si zatoužil něco dokázat, a přece jen sám dopravit pytel do skladu. Rozčiloval jsem se a křičel jsem, že jsem snad taky chlap a něco vydržím! Všichni se smáli, vždyť jsem tehdy vážil padesát kilo. Pak se ale poradili a dovolili mi donést ještě jeden pytel ke kontrolní váze. Stála asi dva metry od auta. Tak jsem si znovu stoupl ke korbě a Ilgam mi opatrně naložil pytel na ramena.
Víte, vůbec jsem se nerozmýšlel a hned jsem udělal dva malé kroky. Posunul jsem se o půl metru blíž k váze. Pak jsem zase ztuhnul. Usilovně jsem se snažil, abych neztratil rovnováhu. Popoháněl mě smích a pokřiky diváků, kteří už uzavírali sázky, jestli donesu či nedonesu. Podařilo se mi udělat ještě tři nebo čtyři kroky, a když jsem byl tak půl metru od váhy, znovu jsem ztuhnul. Pak přišel prudký výpad, snad krok, dva, a to mě hodilo někam na druhou stranu. Tak jsem sebou trhnul směrem k váze a znovu jsem byl na zemi! Zřítil jsem se na beton a pytel žuchnul na váhu! Všichni mě oslavovali jako hrdinu a zvedali na mou počest sklenice s tou břečkou. Následně se ukázalo, že jsem tu váhu zdemoloval, takže zbytek nákladu už kluci vážit nemuseli!
Ještě jedenkrát jsme s Ilgamem přišli do pivovaru, ale nosit pytle už mi nedovolili. Ani já osobně jsem se k tomu nedral, jelikož jsem už sám na sobě dobře pocítil, jak těžce dobývají dělníci svůj vezdejší chléb. Měl jsem nefalšovanou radost, že se můžu „učit na doktora“.
16 července 2011
© Copyright: Oleg Sedyšev, 2012
Copyright Registrace №21202050372
k obsahu ↑