Oleg Sedyšev
Oleg Sedyšev

Žertovné eseje DAREBÁCI

"Všichni mrtví, s výjimkou těch, kteří jsou naživu, a ti z nich pamatoval."Konfucius

Obsah

Eseje 30. Příliš hr do manželství

Když se někteří žáci a poté abiturienti stali studenty vysoké školy, objevila se v jejich životě jistá osobní svoboda. Unikli z pod rodičovských ochranných křídel. A tak to má být. Kolem nich začalo kroužit tolik krásy a mládí opačného pohlaví, až z toho šla hlava kolem.

Už si nevzpomínám, v jakém románu jsem přečetl myšlenku, která se na celou dobu studií v lékařském institutu stala mým životním krédem. Svou oblíbenou frázi jsem nezneužíval, ovšem když byla vhodná příležitost, rád jsem ji pronášel. Obvykle měla totiž úspěch. Už vás nebudu dále napínat, tady ji máte: „Nepatřím k těm inteligentním slabochům, kteří řeší své mužské potřeby ženitbou“. Tahle fráze se dala dobře použít hlavně ve škole. Doma v naší rodině jsem se předváděl v trochu jiném světle. Byl jsem jedináček, a je pochopitelné, že mě rodiče rozmazlovali. Jistě ne až tak, že bych se směl válet po podlaze a kopat nohama a křičet: „Já chci...!“ Svého cíle jsem uměl dosáhnout i jinými způsoby. Tak třeba u rodičů jsem uplatňoval taktiku vydírání. Nepopírám, že jsem se choval jako bídák, ale s tím už asi nic nenadělám.Když jsem něco potřeboval a rodiče mi to nechtěli dovolit, říkal jsem jim: „No co, tak se ožením, budu samostatný a nebudu se nikoho doprošovat.“ Nejspíš jsem to říkal dost přesvědčivě, protože i „báťa“ (o mamince ani nemluvě) mi pak rozvážně domlouval, že nemá cenu spěchat, že když už se člověk žení, mělo by to být jedenkrát a na celý život. Dodával také, jaký je to zodpovědný krok.

Takovým rozhovorem se obvykle počáteční téma uzavřelo, ale potom jsem viděl, že moje prosba je přece jen vyslyšena. Tuhle taktiku jsem ovšem používal jen zřídka. Bylo mi jasné, že s kanónem se na vrabce nechodí. Čas od času jsem to ale zkoušel a docela mi to vycházelo. Až někdy uprostřed pátého ročníku, když jsem znovu pohrozil rodičům, že se ožením, a máma se jako obyčejně chytala za hlavu, tak táta se stejným klidem jako dřív pronesl pravý opak toho, co říkal doposud: „Nu co, tak se ožeň, už máš na čase.“ Pro mne to bylo jako škopek ledové vody na hlavu! Všechna čest mým rodičům, kteří i tentokrát mou prosbu splnili, ale od té doby jsem přestal vyhrožovat ženitbou.

Moji spolužáci, jistě že ne všichni, ale mnozí, vstupovali do manželství ještě během studií. Jestli tím nějak řešili svoje osobní problémy, je to jenom jejich věc. Z mých blízkých kamarádů se ještě za studií oženil Marik Golubkov, Tolik Lopatin a Vagram Agadžaňan.

Na Vagramově svatbě jsem byl, a dokonce jsem pronesl přípitek, který se líbil Vagramovým arménským příbuzným. Rád se s vámi o něj podělím: „Nyní, po hostině ulehnou novomanželé na svatební lože a položí své hlavy na společný polštář. Připijme si na to, aby jim bylo dopřáno stárnout vedle sebe a stále usínat na tomto společném polštáři.“ Vzpomínám si, že Vagramův otec ke mně přistoupil a objal mě a maminka mě políbila. Mrzí mě, že jsem zřejmě vložil do přípitku málo citu, protože nedávno hlavy tehdejších novomanželů opustily společný polštář a uléhají každá jinde. Co k tomu ještě dodat? Třeba to, že tehdy byly studentské sňatky považovány za určitou komplikaci. Pročpak si myslíte, že se třeba rozpadlo populární kvarteto „NASNANE“? Z banálních důvodů, kvůli ženitbě, tedy pardon, přesněji řečeno kvůli svatbě Světy. Světa se vdala a opustila ročník. Dívky za ni dlouho hledaly náhradu. Ale jak najít rychle někoho rovnocenného? Vždyť společně zpívaly čtyři roky! A zatímco se hledala náhrada, vdala se i Nelli Sašenková. A to byl úplný konec „NASNANE“. Už nikdy jsme pak neslyšeli v jejich podání ani „Siněnkij skromnyj platoček“, ani „Vozraščajsja, ja bez tibja stolko dněj“, ani tu nejoblíbenější „Ty, gori, gori, moja lučina, dogorju s toboj i ja..“!
Kvarteto „NASNANE“ zaniklo, ale v naší paměti zůstaly velmi hezké vzpomínky na děvčata i na jejich písně.

21 července 2011

© Copyright: Oleg Sedyšev, 2012
Copyright Registrace №21202050389

Понравилось

Не понравилось

Оценить

Эссе

Общая статистика

Положительных оценок: 0

Отрицательных оценок: 0

Всего: 0

k obsahu