Oleg Sedyšev
Oleg Sedyšev

Žertovné eseje DAREBÁCI

"Všichni mrtví, s výjimkou těch, kteří jsou naživu, a ti z nich pamatoval."Konfucius

Obsah

Eseje 10. Ilgam a Otari

Tihle moji kamarádi nemohli nikterak zapřít svou národnost. Jejich výrazné tváře prozrazovaly, jak se dnes říká, kavkazský původ. Jaké to ale byly tváře? Oba hoši byli svérázní a měli nejenom zajímavou tvář, ale i krásnou duši. Fyzicky se od sebe dost lišili.

Ilgam Riza Ogly Gasanov byl sice hubený, ale zároveň vysoký a dost pohledný. Měl klasickou tvář typického Ázerbajdžánce. Oči černé jako noc a ten jeho nos...! Ilgam dokázal být jak zuřivý, tak laskavý. Pocházel z Baku a byl na to patřičně hrdý. O svém městě vyprávěl vždycky s rozzářenou tváří. Ilgama, stejně jako mne, přijali na medicínu ještě před oficiálním termínem. Navrhli nám proto, abychom si v září místo obvyklé práce v kolchozu odkroutili těch pár týdnů na vojenské katedře. Tehdy jsme neměli páru, co je kolchoz a co vojenská katedra. Skrytě jsme však tušili, že s vojenskou katedrou jsou spojeny i privátní známosti s učiteli, které by se nám v našem budoucím studentském životě mohly hodit. Ostatně já jsem toho například využil v pátém ročníku během měsíčního vojenského soustředění. Ale o tom až později.

Otari Refikovič Teodoradze pocházel z Batumi. Už v jinošském věku působil dojmem dospělého muže. Otari toho moc nenamluvil, ale když už něco řekl, mělo to svou váhu. Byl zdrženlivý a dnešními slovy solidní, důstojný, vážný, seriózní člověk. Měl mužnou tvář a vždycky nosil upravený vzorně zastřižený knírek. Líbilo se nám i jeho půvabné muslimské gesto, kdy si při pozdravu přikládal ruku ke svému čelu, srdci a ústům.

Nyní bych chtěl vyprávět jednu příhodu. V prvním ročníku medicíny patřila k povinným předmětům tělesná výchova. Studenti ji zrovna nemilovali, ale zápočet z ní byl bohužel nutný k postupu do vyššího ročníku. Ti, kteří se zapsali do nějakého sportovního oddílu, dostávali zápočet automaticky, jako například já, váš pokorný služebník. Věnoval jsem se ve škole sportovnímu zápasu „sambo“, který tehdy učil mistr sportu Kravčenko. Stal jsem se dokonce šampionem fakulty ve své váze! Ale o tom budu vyprávět až jindy.

Tak tedy Ilgam a Otari se do žádného sportovního klubu nepřihlásili. Když ale začala zima, přituhlo i na katedře tělesné výchovy. Aby dostali zápočet, museli uběhnout 10 kilometrů na lyžích. Exekuce měla proběhnout v našem Kirovském březovém hájku. Start obou hochů jsem tehdy pozoroval na vlastní oči. Jak si jistě pamatujete, jeden student pocházel z Batumi a druhý z Baku. V těchto místech člověk do kontaktu se sněhem moc často nepřijde. Představte si Otariho a Ilgama, jak vycházejí z hlavní budovy institutu a nesou si v náručí lyže. Hned jak sešli ze schodů, začali si lyže obouvat. Zatímco Otari měl na sobě jakýsi podivný sportovní úbor, Ilgam si vyšel zaběhat v dlouhém podzimním kabátě. Jen si představte ten obrázek. Vysoký chlap, na první pohled Azerbajdžánec, který je oblečený do hubertusu a na nohou má lyže. To se musí vidět! Tím spíš, že právě Ilgam se rozhodl udělat na lyžích první krok. Zvedá nohu a šlape lyží na špičku té druhé lyže... a láme ji! Celý rozradostněný odnáší Ilgam zlámanou lyži na katedru s nadějí, že bude bez dalšího mučení raději vyhnán. To se ale pěkně spletl. Jednak dostal od učitele od plic vynadáno, no a také obdržel nový pár lyží.

Otari zatím trpělivě čekal před vchodem. S výrazem utrpení se Ilgam znovu nazul do lyží. Povedená dvojka borců se vydala na cestu k březovému háji, kde je čekala upravená lyžařská stopa. A tady na prvních metrech došlo k pointě mého vyprávění. Otari vyrazil vpřed ve stopě a Ilgam, který jen s obtížemi skládal lyže do stopy, na něj zoufale křiknul: „Otari, ty letíš jako vichr! Nenechávej mne tu samotného.“ V zoufalé snaze Otariho dohonit udělal rychlý výpad a.... nešťastně zlomil další lyži! Tentokrát už Ilgamovi žádné náhradní lyže nedali. Přesto dosáhl svého a obdržel svůj povinný zápočet z tělocviku!

4 července 2011

© Copyright: Oleg Sedyšev, 2012
Copyright Registrace №21202040378

Понравилось

Не понравилось

Оценить

Эссе

Общая статистика

Положительных оценок: 0

Отрицательных оценок: 0

Всего: 0

k obsahu